2025
Naše podujatia v roku 2025
Júl
Školenie pre zamestnancov Deaflympijského výboru Slovenska
Dňa 1. júla sa pod vedením lektorky Veroniky Vojtechovskej zo Snepedy uskutočnilo školenie zamestnancov Deaflympijského výboru Slovenska. Účastníci sa oboznámili s rôznorodými aspektmi života osôb s poruchou sluchu a osvojili si praktické techniky, ako efektívne komunikovať s nepočujúcimi. Súčasťou školenia boli aj témy ako delenie osôb s poruchou sluchu, špecifiká písaného jazyka u nepočujúcich, prístupnosť v rôznych situáciách, kultúrna identita nepočujúcich či význam športu ako súčasť ich kultúry.
Školenie tak ponúklo síce stručný, no komplexný pohľad na potreby a hodnoty komunity nepočujúcich. Ďakujeme DVS za prejavenú dôveru a teší nás, že môžeme prispieť k budovaniu otvorenejšej a prístupnejšej spoločnosti.
Veronka, fotografie: Deaflympijský výbor Slovenska
Jún
Školenie pre pracovníkov dm drogerie markt
V posledných rokoch často rezonuje pojem inklúzia. Osoby s poruchou sluchu sú súčasťou majoritnej spoločnosti, a preto je dôležité poznať osobnosti týchto ľudí a ich komunikačné formy. Je tiež potrebné poznať pravidlá komunikácie s nimi a zabezpečiť im prístupnosť a podobne. Je oceniteľné, že spoločnosť dm drogerie markt, ktorá sa zaoberá predajom drogériového tovaru, myslí aj na inklúziu nepočujúcich osôb v pracovnom prostredí. Dňa 25. júna sme, my Snepedári, vyškolili vyššie postavených pracovníkov v administratívnej budove dm dialogicum v Bratislave. Pevne veríme, že si odniesli užitočné informácie o nás, nepočujúcich.
Roman
Jedinečné podujatie: DeafStudio Expo v Prešove
Kto sa zúčastnil na dnešnom celodennom podujatí (21. júna) a získal nové vedomosti a poznatky zo 4 zaujímavých prednášok, ako aj nové vizuálne dojmy od niekoľkých prezentujúcich zástupcov firiem, občianskych združení a šikovných jednotlivcov, určite neoľutoval a odchádzal domov s dobrým pocitom. Daná aktivita bola aj miestom, kde sa mohli prítomní uchádzači stretnúť, porozprávať sa a zabávať sa.
Na tomto podujatí nechýbala ani naša Snepeda, ktorá ponúkala deťom i dospelým hravú formu, a to priraďovanie kreslených obrázkov so slovami k fotografiám znázornených posunkov dvoch rôznych tém. Okrem hry účastníkom priblížila informácie o základoch posunkového jazyka prostredníctvom dvoch plagátov a existujúceho elektronického slovníka www.posunky.sk formou posteru a letákov. Predávala aj knihy Črepiny hluchoty, Mozaika ticha a zborník Život n/Nepočujúcich a osôb s kochleárnym implantátom.
Na pódiu stál aj prednášajúci Roman z našej Snepedy, ktorý priblížil variabilitu posunkov v slovenskom posunkovom jazyku. Znázornil napríklad existujúce rozdielne posunky podľa vekových generácií posunkujúcich, absolvovania základných škôl pre žiakov so SP u posunkujúcich, použitia formálneho a neformálneho registra, fonologických zmien foriem posunkov a podobne. Zdôraznil, že rozrôznenosť slov/posunkov je bežnou vlastnosťou každého prirodzeného jazyka.
Ďakujeme organizátorovi DeafStudio za poskytnutie priestoru pre prezentáciu a za pozvanie na aktívnu prednášku. Pevne veríme, že sa o rok zopakuje vo väčšom počte prezentácií aj účastníkov.
Roman
Víkendové školenie pre pracovníkov a tlmočníkov ANEPS
Je skvelé, keď sa človek vzdeláva a priebežne zdokonaľuje vo svojej profesii. Na tom záležalo Krajskému centru nepočujúcich ANEPS Žilina. Rozhodlo sa usporiadať víkendové školenie pre pracovníkov a tlmočníkov Asociácie Nepočujúcich Slovenska (ANEPS) a pozvalo odborného lektora z našej Snepedy, konkrétne Romana Vojtechovského. Konalo sa v dňoch 14. – 15. júna 2025 v Žiline. 14 účastníkov sa vzdelávalo v rozsahu 16 vyučovacích hodín s odborným obsahom: jazykové cvičenia, pamäťové cvičenia, praktické prekladové cvičenia, nácvik konzekutívneho tlmočenia, porozumenie modifikáciám jednoduchých slovies, formálnemu a neformálnemu registru, mediácii a základným teoretickým prístupom k prekladu textov. Sme radi, že sa účastníkom školenia páčilo. Pevne veríme, že si to niekedy zopakujeme.
Roman, foto: Jana
Máj
Medzinárodný deň detí na bratislavskej Kuchajde
Dnešný deň patril deťom – a nielen im! V rámci osláv Medzinárodného dňa detí v bratislavskom Novom Meste si mohli návštevníci vyskúšať posunky pre rôzne športové aktivity, čo zaujalo malých aj veľkých. Popri posunkovaní sa niektorí zaujímali o posunkový jazyk ako taký, chceli vedieť viac o študijnom programe Slovenský jazyk v komunikácii nepočujúcich (SJvKN) Trnavskej univerzity. Deti a ich rodiny si tiež všímali, akú dôležitú úlohu zohráva tlmočník v komunikácii medzi svetom počujúcich a nepočujúcich. Sme radi, že sme mohli predstaviť činnosť nášho občianskeho združenia Snepeda aj na hlavnom pódiu a byť súčasťou tejto krásnej udalosti.
Ďakujeme mestskej časti Bratislava – Nové Mesto za pozvanie a podporu, ako aj všetkým, ktorí sa podieľali na našej prezentácii – dobrovoľníkovi Romanovi, dobrovoľníčkam Veronike, Denise, Alici a tlmočníčkam – študentkám SJvKN Michaele Kolčákovej a Viktórii Karelovej.
Veronka
Apríl




Školenie pre zamestnancov jednej predajne dm
Na pozvanie spoločnosti dm sme v utorok 8. apríla pripravili vzdelávanie pre jednu predajňu drogérie dm, kde sme spolupracovníkov oboznámili o komunite osôb s poruchou sluchu a o pravidlách komunikácie s nepočujúcimi spolupracovníkmi. Súčasťou workshopu bol aj minikurz slovenského posunkového jazyka.
Veronka
Školenie pre zamestnancov bratislavského letiska
Zamestnanci bratislavského letiska 1. až 4. apríla absolvovali školenie, počas ktorého sa oboznámili so základnými informáciami o osobách s rôznym druhom zdravotného postihnutia, ich špecifikami a správnym prístupom k nim. Vďaka spolupráci so Slovenským fórom osôb so zdravotným postihnutím sme my, občianske združenie Snepeda, mohli zamestnancom letiska poskytnúť informácie o komunite nepočujúcich.
Školenie prebiehalo v dvoch fázach. Najprv sa zamerali na personál vybavujúci cestujúcich a batožinu. Títo zamestnanci poskytujú asistenciu ľuďom so zdravotným znevýhodnením od začiatku cesty na letisku až po nástup do lietadla. Pri informačnej tabuli pred terminálom môžu cestujúci zazvoniť a privolať si asistenciu. Zamestnanci im pomôžu s check-inom, sprievodcom cez detekčnú a pasovú kontrolu, a v prípade potreby ich odprevadia až k lietadlu. Školenie následne pokračovalo so zamestnancami bezpečnostnej kontroly, ktorí vysvetľujú pravidlá pre vykladanie a ukladanie vecí počas prechodu detekčnou kontrolou.
Obidve skupiny zamestnancov sme oboznámili s problematikou osôb s poruchou sluchu, špecifikami ich komunikácie a posunkovým jazykom. Vysvetlili sme im, ako s nepočujúcimi komunikovať, na čo si dávať pozor, ako prekonávať komunikačné bariéry a akých chýb sa vyvarovať. Súčasťou vzdelávacieho podujatia bol aj minikurz slovenského posunkového jazyka priamou metódou.
Pripravili sme pre nich materiál so základnou posunkovou zásobou v oblasti leteckej dopravy, ktorý by mal každý zamestnanec dostať. Materiál je dostupný na priloženom odkaze.
Sme radi, že takýto prístup výrazne zlepšuje dostupnosť leteckej dopravy pre osoby so zdravotným znevýhodnením, vrátane nás, nepočujúcich. Ďakujeme aj tlmočníkovi Dávidovi Markovi za tlmočenie.
Veronka
Copyright © 2015 - 2025 - Snepeda. Všetky práva vyhradené.